Nr 1 w Polsce w opiece nad dziećmi

Czy można zwolnić Nianię na urlopie macierzyńskim?

Forum » ciąża niani

Witam.

Chciałabym podpisać z Rodzicami mojej Podopiecznej umowę uaktywniającą. Sytuacja niestety nie jest prosta. Pierwsza Niania, którą zastąpiłam znajduję się na urlopie macierzyńskim.

Wiem, że jednocześnie nie mogą być zatrudnione 2 nianie, stąd moje pytanie: czy podczas trwania urlopu macierzyńskiego Rodzice mogą rozwiązać umowę z Nianią?

Czy może ktoś był w podobnej sytuacji?

Pytałam w ZUS-ie, otrzymałam dość niejasną odpowiedź bez powoływania się na podstawę prawną a jedynie na logiczne rozumowanie.

Z góry dziękuję za każdą podpowiedź.

05.11.2013 22:35

Radzę udać się do mądrych googli wpisać  =niania na urlopie macierzyńskim=-wyskoczą różne tematy ,prawne i nie tylko ,poczytać sobie ,może coś wyczytasz co Ciebie interesuje.

05.11.2013 23:21
przecież to elementarna logika jest. jeżeli była legalna 1sza niania i Ty będziesz legalna to jasne,że można po to to jest.
05.11.2013 23:37

Według prawa ,to nie można zwolnić pracownika na macierzyńskim ,chyba ,że zakład się rozlatuje. Ale nie wiem jak to jest z nianiami, chyba też tak powinno być.Chociaż jak rodzice nie respektują,ustawy nianiowej,to wychodzi na to ,że im wszystko wolno.

06.11.2013 00:22

No właśnie, z jednej strony nie można zwolnić pracownika na urlopie macierzyńskim (ale nie jest to umowa o pracę). Z drugiej strony działa jak umowa zlecenie, ale nie do końca.

W internecie nie znalazłam opisanego podobnego przypadku.

W ZUS-ie stwierdzili, że to nie ich działka, żeby zwrócić się do Państwowej Inspekcji Pracy. Tam natomiast na samym wstępie zostałam poinformowana, że umowa uaktywniająca dla niań jest umową cywilno-prawną a nie umową o pracę, więc się tym nie zajmują.

Została mi w tej chwili jeszcze rozmowa z prawnikiem, ale tą mam dopiero 20 listopada. Napisałam na forum bo miałam nadzieję, że może ktoś wcześniej znalazł się w podobnej sytuacji i przeszedł pomyślnie przez cały ten zamęt informacyjny.

Dziękuję za próby pomocy.

06.11.2013 18:03

 

Haniu.

Jeżeli poprzednia niania jest na macierzyńskim, to jest pod opieką ZUS-u, czyli on jest dla niej „pracodawcą”.

Rodzice z nianią mogą rozwiązać umowę uaktywniającą na podstawie zapisów tejże umowy. Nie jest ważne czy niania jest na macierzyńskim, czy też inny „problem” nie pozwala jej wykonywać zawartych w umowie obowiązków. Nianie nie chroni obowiązujący Kodeks PracyCry.

 

06.11.2013 19:20

Dziękuję bardzo.

Tak mi się właśnie wydawało.
 

15.11.2013 14:25
« Powrót do listy tematów