Zabawy z wyobraźnią

Oceń artykuł: +-
Ocena: Znakomite (20 głosy)
Drukuj

Stymulowanie wyobraźni w rozwoju dziecka jest bardzo ważne. Maluch wykorzystuje wyobraźnię, żeby zrozumieć otaczający go świat, tłumaczy sobie na swój sposób zjawiska, których nie potrafi zrozumieć. Pomysłowość rozwija również myślenie abstrakcyjne.

W jaki sposób pobudzić kreatywność brzdąca?

Zabawki idą na urlop

Zabawki są potrzebne dziecku do rozwoju. To twierdzenie nie podlega dyskusji. Ale czy koniecznie to muszą być gotowe zabawki ze sklepu. Dziecko zazwyczaj spędza czas w otoczeniu kupionych zabawek; lalek, klocków, puzzli. A może tak dla odmiany, odłóżcie takie przedmioty na półkę i spróbujcie z maluchem zorganizować sobie własne, autorskie przedmioty do harców? Przecież lalką może być drewniana łyżka z wymalowaną uśmiechniętą buźką, ubrana w fatałaszek z kawałka kolorowego materiału lub starej rękawiczki. W każdym domu znajdzie się wiele niepotrzebnych rzeczy, które możemy wykorzystać do stworzenia nowych, ciekawych zabawek. Takie wyczarowanie "czegoś z niczego" może być doskonałą zabawą zarówno dla dziecka jak i dla rodzica bądź opiekunki. - mówi Sylwia Kościńska, pedagog portalu Niania.pl.

Rusz głową - wcześniej

Warto pamiętać, że taki dzień bez zabawek wymaga również większej kreatywności od rodzica, bądź opiekunki. Jeżeli maluch wyjątkowo marudzi, a Ty jesteś zmęczona i nie masz konkretnego pomysłu na zabawę, może się okazać, że szybko wasza początkowa ekscytacja przemieni się w nudę. Dlatego decydując się na wysłanie „kupionych zabawek na urlop” musisz mieć konkretny plan działania. Chyba, że pod twoją opieką jest wyjątkowo pomysłowy maluch.

Papierowy samolot, rysowanie dźwięków...

Możecie robić wszystko co tylko przyjdzie wam do głowy. Odgrywać różne role, wykorzystując sprzęt jaki uda wam się znaleźć w domu do charakteryzacji: np. dobra wróżka może mieć czarodziejską różdżkę, którą będzie kredka, a rycerz będzie miał hełm z miski, a zbroję z ręczników.

Wykorzystując światło lampy i własne ręce, możecie splatając palce wyczarować magiczne postacie zwierzątek. Taki teatr cieni może być wstępem do tworzenia bajkowych historii.

Zabawa polegająca na rysowaniu dźwięków bardzo dobrze ćwiczy kreatywność. Wystarczy włączyć miłą muzykę i poprosić dziecko, żeby narysowało swoje skojarzenia z konkretnymi dźwiękami.

Zabawa w dom jest stara jak świat, ale nadal wyjątkowo atrakcyjna dla dzieci. Można najpierw zaplanować budowę pomieszczeń. Za materiały budowlane mogą posłużyć krzesła, kanapy, koce i poduszki i każdy inny przedmiot, który akurat będziecie mieli pod ręką. Kto z nas nie budował w dzieciństwie namiotu lub domu z krzeseł i kocy? Ta zabawa była atrakcyjna i nadal taką pozostaje. - mówi Sylwia Kościńska, pedagog portalu Niania.pl.

Wykorzystując papier i kredki możecie wyczarować mapę skarbów, albo stworzyć papierowe samoloty lub latawiec.

 

Pomyśl też o bezpieczeństwie

Warto jednak pamiętać o bezpieczeństwie malucha, dlatego wszystkie konstrukcje, jakie zbudujecie muszą być solidne, aby nic dziecku nie spadło na głowę. Myśląc o bezpieczeństwie też trzeba użyć wyobraźni.

 

Oceń artykuł: +-
Ocena: Znakomite (20 głosy)
Drukuj