Najlepsze zabawki dla dzieci

Oceń artykuł: +-
Ocena: Bardzo dobre (14 głosy)
Drukuj
Najlepsze zabawki dla dzieci

Kupowanie zabawek już dawno przestało być postrzegane jedynie jako spełnianie zachcianek naszych milusińskich. Współczesne zabawki rozwijają zmysły, motorykę oraz funkcje poznawcze, wzbudzają ciekawość, pobudzają wyobraźnię, stwarzają okazje do budowania relacji dziecko-rodzic... Jednym słowem sprzyjają harmonijnemu rozwojowi.

Producenci zaś prześcigają się w nowych ofertach. Sklepy z zabawkami i akcesoriami dziecięcymi pełne są kolorowych gadżetów. Jak nie pogubić się w tym wszystkim i dokonać najkorzystniejszego dla dziecka wyboru?

Zabawka idealna?

Przede wszystkim zabawka powinna być dobrana do potrzeb oraz możliwości dziecka.

Cechy "idealnej zabawki" zmieniają się więc wraz z wiekiem:

  • noworodki: zabawki zawieszane nad łóżeczkiem lub wózkiem. Mocne, kontrastowe intensywne kolory; wzory przyciągające wzrok, które rozwijają spostrzegawczość.

  • 3-5 miesiąc: zabawki rozwijające zmysł dotyku, wykonane z różnych materiałów, o zróżnicowanych fakturach.

  • 5-6 miesiąc: nauka chwytania. Zabawki wydające dźwięk po ściśnięciu, szeleszczące i grzechoczące - zachęcające dziecko do ćwiczenia rączek.

  • powyżej 1 roku życia: zabawki edukacyjne, nadające się do budowania, układania.

 

Dziecko, niezależnie od wieku, poznaje świat wszystkimi zmysłami. Zabawki powinny być więc polisensoryczne, by wykorzystać tę naturalną skłonność do ćwiczenia wzroku, słuchu i dotyku.
Maluchy uwielbiają pluszowe lub gumowe figurki wydające melodyjne dźwięki, szeleszczące, grzechoczące...

Zabawy w wodzie

Ciekawą propozycją do kąpieli są piszczące kaczki i wodoodporne książeczki zmieniające kolor pod wpływem wilgoci lub temperatury oraz wszelkiego rodzaju młynki wodne. Zachęcając dziecko do przelewania wody rozwijają one sprawność małych rączek, która zaprocentuje przy późniejszej nauce pisania.

Dla dziewczynki - lalka

Małe kobietki z pewnością zadowolone będą z lalki. Jest to zabawka niezwykle popularna, warto tez pamiętać o jej wartościach edukacyjnych: pozwala dziecku nauczyć się ubierania i rozbierania. Dzięki temu nawet zwykłe, codzienne czynności mogą stać się ogromną frajdą- tak przygotowany maluch dużo chętniej samodzielnie zakłada części własnej garderoby.

Zabawki ponadczasowe?

Niesłabnącą popularnością cieszą się klasyczne, drewniane zabawki oraz puzzle i klocki.
To właśnie naturalne i proste przedmioty najlepiej pobudzają wyobraźnię, rozwijają kreatywność i pozwalają tworzyć niemal nieograniczoną liczbę scenariuszy zabaw. Drewniane zabawki znów wracają do łask i stają się coraz bardziej popularne. Mimo swojej prostoty mogą być wykorzystane na wiele sposobów i użyte praktycznie w każdej zabawie. - mówi Sylwia Kościńska, pedagog Niania.pl.

Na co zwracać uwagę?

Najważniejsze jest bezpieczeństwo. To oznacza, że kupowane przez nas zabawki powinny pochodzić jedynie od sprawdzonych producentów i posiadać atesty. Na opakowaniu takiej zabawki powinno znajdować się oznaczenie grupy wiekowej, znak CE (dla zabawek wyprodukowanych w UE), nazwa i adres producenta lub importera, polska instrukcja oraz sposób konserwacji.
Mogą też znaleźć się tam inne atesty, certyfikaty, np. Instytutu Matki i Dziecka, Państwowego Zakładu Higieny itd. Będzie to dodatkowym zaświadczeniem o bezpieczeństwie zabawki.

Kupując prezent dla malucha sprawdźmy dokładnie czy  krawędzie nie są zbyt ostre, a także czy nie posiada wystających elementów (zagrażających oczom dziecka), części ruchomych, którymi mogłoby przyciąć sobie skórę lub otworków, w których można zaklinować palec.
Należy też kontrolować czy nie posiada małych części które mogą w łatwy sposób zostać oderwane lub ułamane, a w końcowym efekcie znaleźć się w buzi, nosie czy uchu eksperymentującego szkraba. W przypadku zabawek na baterie klapka powinna być zabezpieczona śrubką.

Kolejną kwestią jest waga zabawki. Małe dzieci mają problemy z koordynacją ruchową, przez co często upuszczają zabawki. Sprawdźmy więc czy dziecko nie zrobi sobie krzywdy uderzając się nowym nabytkiem.
Kupując zabawki stacjonarne, takie jak huśtawki, zjeżdżalnie czy leżaki zadbajmy by były naprawdę solidne i stabilne.

A jeśli coś jest nie tak?

Pęknięcia, odpryśnięcia, dziwny zapach i wszystkie inne nieprawidłowości budzące nasz niepokój powinny być zgłaszane do Inspekcji Handlowej. Dzięki temu produkt zostanie skontrolowany i w przypadku niedopełnienia warunków bezpieczeństwa - wycofany ze sklepów.

Pamiętajmy, ze kupowanie zabawek nie może być przykrym obowiązkiem. Powinno dawać równie wiele radości obdarowanemu, co obdarowującemu.
Dlatego warto uczestniczyć także przy rozpakowywaniu prezentu; dyskretna, nienarzucająca  obecność dorosłego, sygnalizującego gotowość do pomocy, pozwoli dziecku odkrywać właściwości nowego gadżetu. W odpowiednim momencie możemy przyłączyć się do tych działań, a wtedy wspólna zabawa może stać się niesamowitą frajdą!


Anna Karcz, 
pedagog serwisu Niania.pl 

 

Oceń artykuł: +-
Ocena: Bardzo dobre (14 głosy)
Drukuj