Jak zachęcić malucha do mycia zębów?

Oceń artykuł: +-
Ocena: Znakomite (3 głosy)
Drukuj
Jak zachęcić malucha do mycia zębów?

Niektóre dzieci nie lubią mycia zębów i unikają tej czynności. Jednak można takiego opornego malucha zachęcić do codziennego szczotkowania zębów. Wczesne wyrabianie nawyku mycia zębów zaprocentuje w przyszłości. Młodsze dziecko łatwiej zachęcić do dbania o higienę jamy ustnej wykorzystując do tego specjalnie przygotowane dla niego produkty. - mówi Sylwia Kościńska, pedagog Niania.pl. Poniżej zamieściliśmy cztery rady w jaki sposób wyrobić u dziecka nawyk mycia zębów.

 

  1. Po pierwsze pozwól dziecku, aby samo wybrało szczoteczkę do zębów np. z jakimś ciekawym motywem z bajki. Obecnie wybór asortymentu jest bardzo duży - szczoteczki dla dzieci mają różne kolory i kształty. Później niech maluch wybierze dla siebie pastę do zębów. Pasty dla dzieci są również dostępne w różnych wersjach - np. ostatnio w supermarkecie spotkałam się z pastą o smaku coli.
  2. Pozwól dziecku samodzielnie szczotkować zęby, nawet jeśli robi to niedokładnie. Nie zapomnij również, aby po skończonej czynności malucha pochwalić i dopiero wtedy ewentualnie poprawić niedociągnięcia.
  3. Łatwiej będzie się dziecku nauczyć poprawnego mycia zębów, jeżeli będzie dokładnie widziało co robi. Aby mu pomóc możesz posadzić go przed lustrem, aby siebie poobserwował w trakcie szczotkowania zębów.
  4. Śmiech jest kluczem do sukcesu. Zamień tę czynność w zabawę. Możecie w trakcie codziennej toalety wymyślać gry np. możecie liczyć ile ząbków zostało umytych, a ile jeszcze czeka na spotkanie z pastą i szczotką. Kiedy skończycie higienę jamy ustnej możecie wyrecytować wierszyk lub zaśpiewać piosenkę.

Najważniejsze jest stworzenie odpowiedniej atmosfery, aby ta czynność kojarzyła się dziecku z czymś ciekawym i przyjemnym. Powodzenia!

 

Oceń artykuł: +-
Ocena: Znakomite (3 głosy)
Drukuj

Najnowsze komentarze

Podyskutuj na forum »

Klaudia J.
14.01.2015 14:45
My sami narysowalismy krateczki i po umyciu ząbków rano rysowaliśmy słoneczko a po wieczornym gwiazdki albo księżyc. Zawsze po pokazujemy sobie zabki i sprawdzamy czy aby na pewno czyste na wcześniej opornego malucha podziałało   

Julianna W.
14.01.2015 09:21
Moja podopieczna lubi jak jej spiewam piosenke Szczotka pasta kubek ciepła woda... Nie ma problemu z myciem zebow.

Monika C.
12.01.2015 18:50

Nie mialam z tym nigdy problemu,spiewalam piosenke o myciu zebow i dzieci same chcialy myc,podobnie z myciem raczek.


Paulina
29.10.2014 15:21

fajne porady są na FB kampanii Zachęć Swoje Dziecko do Mycia Zębów


02.01.2011 13:55
Myjąc zęby samemu zachęcamy maluszka by się przyłączył    Moja pociecha jak widzi że idę myć ząbki od razu biegnie za mną