Jak założyć działalność - NIANIA do DZIECI.

Forum » Niania a finanse domowe
Jestem nianią od niedawna na razie pracuję na czarno chciała bym pracować legalnie i sama za siebie opłacać wszystkie składki co mam zrobić aby taką działalność otworzyć i jakie ponoszę koszty? Mam ukończony kurs Opiekunka Osób Starszych , Dzieci i Niepełnosprawnych.I Czy muszę mieć wyższe wykształcenie?
Dodam jeszcze że pochodzę z małej miejscowości Włodawa.
16.06.2009 12:39
Powinnaś założyć działalność gospodarczą.

1 Wpis do ewidencji
Aby zarejestrować swoją firmę należy więc udać się do urzędu gminy lub urzędu miasta wraz z dowodem osobistym oraz wypełnić przygotowany przez dany urząd formularz - zgłoszenie. Zgłoszenie o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej podlega opłacie w wysokości 100 zł, za każdą zmianę wpisu, opłata wynosi 50 zł.

2.Regon
Złożyć wypełniony formularz w urzędzie statystycznym - osobiście lub wyłać pocztą, w terminie 14 dni od dnia uzyskania zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej
lub
Złożyć wypełniony formularz w urzędzie gminy lub urzędzie miasta wraz z wnioskiem o wpis do ewidencji, możliwość taka istnieje od 1 stycznia 2004r.

3. Założyć konto firmowe w banku

4. Urząd Skarbowy
W urzędzie skarbowym przedsiębiorca musi wybrać formę rozliczeń opodatkowania spośród czterech dostępnych: Karta podatkowa, Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, Podatkowa księga przychodów i rozchodów, Pełna księgowość oraz podjąć decyzję czy firma będzie płatnikiem VAT. Podatnicy, którzy chcą być VAT'owcami muszą złożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenie rejestracyjne - druk VAT-R. Zgłoszenie VAT wiąże się z opłatą w wysokości 152 zł.

Osoby fizyczne samodzielnie prowadzące działalność gospodarczą składają również zgłoszenie identyfikacyjne NIP-1 a ich prywatny numer NIP staje się jednocześnie numerem NIP zakładanej właśnie firmy.

5.ZUS
Przedsiębiorca na zgłoszenie w ZUS-ie ma 7 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej. Zgłoszenie do ubezpieczeń dokonuje się na druku ZUS ZUA natomiast zgłoszenie siebie jako płatnika składek należy złożyć na druku ZUS ZFA. Dokumenty jakie należy zabrać ze sobą to kopie decyzji urzędu skarbowego o nadaniu numeru NIP i zaświadczenia urzędu statystycznego o nadaniu aktualnego numeru REGON oraz oryginały tychże dokumentów do wglądu. Zgłoszenia ZUS ZUA oraz ZUS ZFA są bezpłatne.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, która jest ich jedynym źródłem dochodu podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom:

emerytalnemu
rentowym
wypadkowemu

Podlegają także obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz odprowadzają składkę na Fundusz Pracy, dobrowolnie natomiast można opłacać składki na ubezpieczenie chorobowe.
16.06.2009 19:52
Nikogo nie interesuje jakie masz wykształcenie. Niestety nie wiem, czy to Ci się opłaci finansowo     ( Składki na ubezpieczenie zdrowotne i podatki to jednak duża część dochodów. mimo iż przez dwa pierwsze lata możesz korzystać z ulgi jeśli jest to Twoja pierwsza działalność gospodarcza.
16.06.2009 19:54
ok.ale również chodzi mi oto w jakiej wysokości mam odprowadzać te składki i oczywiście podatek i czy to się płaci co miesiąc , czy raz w roku. ;P
16.06.2009 20:54
Opłata za rejestrację jako płatnika VAT wynosi 170 zł a nie 152.Tę opłatę należy uiścić w kasie Urzędu Miasta i dopiero z dowodem wpłaty udać się do Skarbówki
16.06.2009 21:04
Myslę że najlepiej iśc do urzędu pracy i tam ci powiedzą co i jak. Ale odnośnie Składek ...no to one zmieniaja się co 3 miesiące. A podatek placisz raz w roku...chyba że jesteś na karcie podatkowej to wtedy płacisz stałą kwotę co miesiąc niezaleznie od dochodów i nie prowadzisz księgowości.
16.06.2009 21:10
wiem że przy zakładaniu działalności jest dużo opłat , a jak jest później kiedy firma już będzie działała jakie i w jakiej wysokości są w tedy są opłaty ; ZUS ,podatek i wszystkie inne opłaty.
16.06.2009 21:13
Witam   W tej chwili zrobiono udogodnienia dla osob zakladajacych swoja pierwsza dzialalnosc w zyciu, ktore nie skonczyly 35 roku zycia. Skladki dla takich osob to 30% normalnych(jedynie skladka zdrowotna jest oplacana w calosci,ale tez nie do konca, jezeli jest sie na karcie podatkowej, to mozna odliczyc 7,75% i w rzeczywistosci podatku wychodzi nie cale 15zl, a skladek do ZUS jakies 340zl)
17.06.2009 11:36
Tak tylko tu jest mowa o 35-letnich nianiach , a co z tymi które skończyły 40-stkę i dopiero teraz odważyły się założyć swoją pierwszą działalność, czy te składki i wszelkie inne opłaty są dla wszystkich takie same?   
17.06.2009 19:01
Niestety nie ma wyjątków,a opłaty głownie zaleza od wysokosci dochodów  
17.06.2009 20:07
i bez dobrej księgowej tez sie nie obejdzie.Zycze duzo cierpliwosci nerwów   
17.06.2009 20:14

Dorota Baj
Tak tylko tu jest mowa o 35-letnich nianiach , a co z tymi które skończyły 40-stkę i dopiero teraz odważyły się założyć swoją pierwszą działalność, czy te składki i wszelkie inne opłaty są dla wszystkich takie same?   


A nie jest teraz tak że wszyscy kórzy przez ostatnie pięć lat nie prowadzili działalności mają zniżki przez pierwsze dwa lata?

Mówie ci że najlepiej się udać do Urzędu Pracy.Tam dowiesz sie kompleksowo a my tu możemy rozmijać się czasem z rzeczywistością   
Prowadzę dziłalność i prowadziłam ja przez kilka lat bez księgowej i dopiero od niedawna mam księgową... tak więc mysle że jak już ci powiedza co trzeba zrobić i jak założyć działalność to potem nie powinnaś mieć problemów.
Powodzenia!
17.06.2009 20:41
my prowadzimy od roku firme,wiec tez jestem na bierzaco,nie mowiłam,ze ksiegowa to juz niezbedna osoba,jezeli ktos sam da rade to ok,ale tu chodzi,zeby zajoc sie firma a nie latac po urzedach.Ale zgadzam sie z Martą KJ,że najlepiej w urzedzie sie dowiedziec   
18.06.2009 07:47
hej ja prowadziłam działalność gospodarczą przez 2 lata nie jeste to takie trudne .Miałam rachunki które wystawiałm rodzicom ,a zus ok 330 miesięcznie i tyle .Co 2-3miechy robiłam wpis do książki i tyle żadna filozofia tyle że po dwóch latach 850zł za zus a na zasiłek nie licz bo nie dostaniesz
18.06.2009 19:40
kochane kobietki-NIANIE wszystkim wam z całego serca dziękuję za dobre rady.      
20.06.2009 23:12
Witam, z końcem sierpnia kończy mi sie możliwośc korzystania z umowy uaktywniającej jako niania. Rodzice dziecka zaproponowali mi abym założyła własna firmę. Czy wiecie cos na ten temat? Jak to wygląda teraz? Bo widzę ze wpisy tutaj povhodzą sprzed kilku dobrych lat... z góry bardzo dziekuję za wszelkie odpowiedzi, pozdrawiam   
22.08.2016 13:57
Aniu, w przepisach w tej kwestii nic się nie zmieniło.Jeśli się zdecydujesz na założenie własnej działalności, to musicie mieć świadomość (i Ty i Twoi obecni pracodawcy), że aby zachować swoje wynagrodzenie netto przynajmniej na obecnym poziomie musisz podnieść stawkę za usługę o kilkaset złotych.
22.08.2016 14:26
Witam, ja rok temu zamknęłam działalność po 2 latach jej prowadzenia, także jakbyś miała jakieś pytania to zapraszam do prywatnej konwersacji    chętnie udzielę informacji Magdalena K. edytowała ten post 23.08.2016 20:55
23.08.2016 20:52
Odnawiam temat - czy niania może założyć działalność jako niania i pilnować u siebie w domu np 4 dzieci? Czy musi od razu nazwać to klubem malucha i wtedy idealnie przystosować lokal? Poza tym, co z wyjściami na zewnątrz w przzypadku takiego mini żłobka? Np mam pod opieką grupę 4 dzieci-załóżmy dwoje do 1roku, dwoje 1,5roku - jak rozwiązać sprawę z wyjściami na zewnątrz? Bo wtedy jednak trochę trudno o to, a przecież świeże powietrze jest ważne   
29.03.2018 10:58

Podpinam się pod pytanie Niani Magdaleny. Ja obecnie zajmuję się dziećmi u siebie w domu, w dużej sali. Pod opieką mam 3-4 dzieci na raz. Z każdym z ich Rodziców mam podpisaną umowe uaktywniająca dla niań i jak narazie od 2 lat ani ZUS ani US nie zaprotestowali na taką formę opieki.
Chciałabym jednak też świadczyć usługi opiekuńcze dorywczo - popołudniu, wieczorem, w nocy czy w weekend. Obecnie jednak nie opłaca się to czasowo, aby taką opiekę zgłaszać w danym miesiącu w ZUS, wypełniać wszelkie drugi, aby na koniec miesiąca mnie wyrejestrować... A w przypadku działalności takich dylematów by nie było. Pytanie tylko czy można pozostać samodzielną nianią, a nie od razu klubem maluszka itp, gdzie wymogi i przepisy mogą wykluczyć jednak ten kierunek rozwoju swojej aktywności zawodowej.

22.04.2018 00:54

Jeszcze się zastanawiam jak to wygląda z lokalem - np gdy się mieszka na 2 piętrze - można sprwowaćopiekę (ustawa o opiece dziennej do 3lat mówi, że tylko parter) - a nianie chyba mogą? A opiekun dzienny?

14.06.2018 13:50
« Powrót do listy tematów