Niania dla dziecka starszego niż 3 lata a umowa uaktywniająca - w praktyce

Forum » Niania a finanse domowe

Chciałbym kontynuować zatrudnienie niani na umowę uaktywniającą. Dziecko skończyło 3 lata, dostało się teraz do przedszkola, niestety dość daleko od miejsca zamieszkania (w innej dzielnicy). Ustawa mówi, że: "Opieka nad dzieckiem może być sprawowana do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia lub w przypadku gdy niemożliwe lub utrudnione jest objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym – 4 rok życia". Czy ktoś ma doświadczenie, co ZUS w praktyce uznaje za 'utrudnione' objęcie wychowaniem przedszkolnym? W oddziale ZUS i na infolinii nie dowiedziałem się nic sensownego... Może ktoś z Państwa ma doświadczenie, jak wygląda zatrudnianie niani w tym przypadku i jakie formalności trzeba spełniać? Czy duża odległość od przedszkola może być uznana za sensowny argument? Z góry dziękuję za informacje.

Kamil M. edytowała ten post 19.06.2017 14:59
19.06.2017 11:00

Pan wybaczy ale to dziwne pytanie,ja pracuje od 6 lat jako niania i mogę powiedziec że umowę poprostu pan podpisze i tyle.Nie ma przeciwskazań aby Pan niani nie zatrudnił.
"ZUS w praktyce uznaje za 'utrudnione' objęcie wychowaniem przedszkolnym?"- przesyłam uśmiech   
pozdrawiam

08.07.2017 04:57
Oczywiście wiem, że umowę mogę przedłużyć. Pytanie, czy ZUS zapłaci za mnie składki, czy nie.
08.07.2017 13:53

Dobre pytanie i w sumie nie wiem czy ktoś sensownie odpowie . Temat był wałkowany do bólu u moich poprzednich pracodawców i obdzwonione zusy po województwach nawet . NIKT , żadna Pani urzędniczka nie potrafiła sprecyzować tego przepisu.

11.07.2017 07:50
« Powrót do listy tematów