Umowa zlecenie dla niani a postawa kandydatki

Forum » Niania a finanse domowe
Na forum wiele niań podkreśla że powinny zarabiać minimum 13 zł za godzinę jako minimalną składkę umowy zlecenia. Ciągle narzekają że pracują bez umowy . Owszem umowa zlecenie to minimalna stawka 13 zł brutto i mogłoby się wydawać że niania na pełny etat powinna zarabiać te 13 zł za godzinę co daje 2200 zł, ale drogie nianie to pensja brutto a netto wychodzi ponad 1600 zł Ale często panie nianie nie posiadające statusu studenta czy emeryta ODMAWIAJĄ pracowania w ramach umowy zlecenia. Dlaczego? Właśnie z powodu składek. W ramach umowy zlecenia składka zdrowotna plus zaliczka na podatek ( pełny etat) to 300 zł. Po co płacić podatki po co składkę zdrowotną przecież można być zarejestrowanym w UP i mieć ubezpieczenie, albo przy mężu. A co najważniejsze w umowie zleceniu nie ma składki chorobowej i nie ma urlopu. To chyba lepiej bez umowy a potem płacz że rodzice nie płacą za urlop, chorobę, NIE MAJĄ obowiązku płacić
18.05.2017 17:43
U nas opiekunka-emerytka, jest na umowie zleceniu bo tak chciała,nigdy nie pracowała na czarno . Bardzo poważnie traktuje tę pracę,ma duży staż w tym zawodzie i doskonale zna swoją profesję. Wszystkie umowy są dla niej świadectwami pracy. Czasem mam wrażenie,że ten rynek jest trochę dziki i każdy inaczej interpretuje potrzebę zatrudnienia niani..potrzebę a nie obowiązek. Inna sprawa ,że tak dużo chętnych osób do tej pracy, to tylko w Polsce można znaleźć.
19.05.2017 17:14

.... i chyba tylko w Posce przedstawicielki tej profesji nie mają swojego związku zawodowego, gildii czy stowarzyszena.Stąd w tym zawodzie tyle przypadkowych osób, którym się wydaje, że nie ma nic łatwiejszego jak bycie opiekunką . 

19.05.2017 18:00

 

Ewo, umowa zlecenie rządzi się swoimi prawami. Zarówno Zleceniodawca / rodzice / jak i Zleceniobiorca / niania / określają w niej swoje potrzeby. Zleceniodawca zleca wykonanie pewnej usługi w określonych warunkach, a Zleceniobiorca jeżeli się na nie godzi określa wysokość wynagrodzenia. Zleceniodawca może np. nie uwzględniać płatnego urlopu, „chorobowego”, może również zażyczyć sobie aby dni niepowszednie były również dniami pracującymi, może również wyznaczyć czas dyspozycyjności Zleceniobiorcy poza ustalonymi godzinami pracy, może sobie zastrzec w takiej umowie, pracę w godzinach nocnych, wspólne wyjazdy na wakacje, odtransportowanie dziecka do babci, która mieszka np. na drugim końcu Polski. Jednym słowem może zażyczyć sobie wszystko czego dusza zapragnie i fantazja mu podpowiada, ale musi za takie usługi zapłacić. Czy to będzie 13zł/h czy 25zł/h na rękę + ubezpieczenie i odprowadzony podatek, nie ma znaczenia, ważne aby każda ze stron była zadowolona i się dogadała już na wstępie. Umowa zlecenie czy niania „na czarno” wybór należy do rodziców, tak czy siak trzeba płacić jak za każdą usługę.

Wiele niań funkcjonuje bez umowy. Nie ogłaszają się na portalach, a są do nich kolejki.

Ja spotkałam się z odwrotną sytuacją, kiedy to rodzice nie chcieli abym pracowała na umowie. Dlaczego? Bo umowa zobowiązuje, zobowiązuje obie strony umowy nie tylko nianię.

19.05.2017 19:54
Zgadzam się z tym aby stworzyć związek zawodowy opiekunek dziecięcych aby być członkiem takiego związku powinny być spełnione dwa warunki Wykształcenie szkola policealna kierunek opiekunka dziecięca kwalifikacje potwierdzone egzaminem państwowym lub kierunek pedagogika na uniwersytecie potwierdzony dyplomem magistra Drugi warunek co najmniej 2 letnie zawodowe doświadczenie poparte referencjami Uczestnictwo w kursach i konferencjach za co kandydat otrzymywały punkty szkoleniowe Na tej bazie rodzice wybieraliby opiekunki w ramach umowy o pracę z pensja co najmniej minimalna krajowa
20.05.2017 14:29

"Anonimowa" Ewo- związek zawodowy czy też stowarzyszene zrzeszające nanie nie jest potrzebne do tego by wśród jej członkin rekrutować kandydatki do ewentualego zatrudniena. Taka organizacja jest potrzebna do tego, by mieć jakieś prawo głosu przy ustalaniu przepisów dotyczących zatrudnienia. Ustawę nianiową przeforsowano bez żadnych konsultacji z przedstawicielkami tej profesji.Pewne dlatego daleko jej do doskonałości i zabezpiecza w głównej mierze interesy "pacodawców" a nie pacowników.
Dobrymi nianiami bywają nie tylko panie z pedagogicznym wykształceniem. Ja znam panią, która od lat jest opiekunką najmłodszych maluchów a ukończyła jedynie jakąś zawodową szkołę mechaniczną. Nie pracuje na czarno i zarabia przyzwoite pieniądze.
Śłedzisz forum, przeglądasz profile więc chyba zorientowałaś się, że niektóre panie z kierunkowym wykształceniem nierzadko pojęcia nie mają o swojej profesji.  

20.05.2017 15:17

Ewa jesteś za zwiazkami zawodowymi a masz jakąś wiedzę o działalności a szczególnie finansowaniu zwiazków? 
Proponowałaś 8zł/h i co niania miałaby z tej kwoty składkę płacić?
Proponując tak "kosmiczną" stawke nie sadzę żebyś była chętna płacić składke jako pracodawca.

BARBARA S. edytowała ten post 20.05.2017 15:35
20.05.2017 15:34

Elzbieta Olga P.

.... i chyba tylko w Posce przedstawicielki tej profesji nie mają swojego związku zawodowego, gildii czy stowarzyszena.Stąd w tym zawodzie tyle przypadkowych osób, którym się wydaje, że nie ma nic łatwiejszego jak bycie opiekunką . 

Przypadkowych osób trochę jest .. u nas była Pani na spotkaniu, która całe życie zawodowe w banku spędziła ,potem były redukcje i takim sposobem została nianią. W trakcie rozmowy o doświadczenie powiedziała ,że ma -bo swoje dzieci i dziecko znajomych.A tak w ogóle, to kazda kobieta ma naturalne zdolności wyniesione z domu. No ja nie mam zdaje się..cudzymi dziećmi opiekować się nie umiem ..pomimo ,że mam 2 własnych. W/g mnie to nie jest łatwa i lekka praca ... a jeszcze jak opiekunki chcą sprzątać i tę całą resztę domową obrobić to dla mnie jest nie do pomyślenia... Nie wierzę w takie deklaracje .
20.05.2017 19:16
« Powrót do listy tematów