Umowa uaktywniająca a utrata pracy przez mamę dziecka

Forum » Niania a finanse domowe
Witam. Mam niemały problem. Wczoraj dowiedziałam się że mama dziecka straciła pracę. Do tego okazało się że pracodawca nie odprowadzał jej składek na ubezpieczenie przez ostatnie dwa miesiące. Dziś mama była w Zusie i tam jej powiedziano że musi w ciągu 7 dni mnie wyrejestrować . Czy w takim przypadku nie obowiązuje 3 miesięczny okres kiedy od momentu zwolnienia mamy z pracy Zus jeszcze opłaca składki za nianię ? Jestem w kropce bo nie wiem co robić. Do przepracowanego roku brakuje mi jeszcze 4 miesięcy . W tej chwili zostaję z niczym ? Jak to jest. Miała któraś z was podobną sytuację ?
16.02.2017 17:55
Przykra sytuacja ale ZUS ma rację. Rodzice muszą Cię wyrejestrować. co nie przeszkadza w zgłoszeniu się do PUP w celu zarejestrowania jako bezrobotna. Wprawdzie zasiłek Ci nie będzie przysługiwał ale ubezpieczenie już tak - na ogólnych zasadach. Pozostaje tylko trzymać kciuki za szybkie znalezienie nowej pracy   
16.02.2017 18:39
A co z wcześniejszym zatrudnieniem? Coś mi" dzwoni", że jeśli w sumie w ostatnich 18 mies można udokumentować zatrudnienie przez wymagane 365dni to chyba jednak zasiłek dla bezrobotnych przysługuje.Najlepiej przejść się do Urzędu Pracy z dokumentami i przedstawić sytuację. Z ostatniej chwili. Sprawdziłam-to nawet nie ostatnie 18 mies a trzy lata. Nie nazbierasz tych 365 dni legalnego zatrudnienia? Elzbieta Olga P. edytowała ten post 16.02.2017 18:51
16.02.2017 18:46
Iwonko, z tego co wiem jeżeli mama ubezpieczyła Cię zdrowotnie to przez 3 miesiące możesz korzystać z tego ubezpieczenia, czyli krótko mówiąc możesz korzystać z opieki lekarskiej, nie myl tego ubezpieczenia z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.
16.02.2017 18:55
15 lutego mama odprowadziła jeszcze za mnie składkę chorobową. Była pewna że przedłużą umowę a tu taki klops. Na zasiłek dla bezrobotnych niestety nie kwalifikuję się.
16.02.2017 19:22
A no,klops ale działaj,co nas nie zabije to nas wzmocni    Zmień status swojej oferty na szukam pracy (stawkę też by wypadało nieco podnieść) i nie daj się wrobić w żadne prace na czarno.Niektóre koleżanki przez całe lata podkpiwają ze mnie, że ja taka "akuratna" ale nigdy nie wiadomo co nas spotka. Przebudzenie z ręką w nocniku do przyjemnych nie należy.. Powodzenia.
16.02.2017 19:38
Na stronie ZUS w Kompedium ubezpieczenia niań też jest zapis że w przypadku utraty pracy przez rodzica zatrudniającego nianię składki za nianię są odprowadzane jeszcze przez trzy miesiące i dopiero po upływie owych trzech miesięcy mama ma 7 dni na wyrejestrowanie niani. Dziś mama pognała znów do ZUS A tak wracając do sprawy wyrejestrowania Czy w takim przypadku nie obowiązuje mnie dwutygodniowy okres wypowiedzenia ? Umowę mam na czas nieokreślony z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia w przypadku jej rozwiązania Po za tym mama była zatrudniona do 15 lutego a ja tego dnia byłam w pracy. Więc umowa ma być rozwiązana z dniem 15 lutego ? Czy w czasie tego tygodnia do daty zgłoszenia do ZUS wyrejestrowania niani ? Chore to jakieś bo jeżeli tak jak w moim przypadku mamie wygasła umowa a w pracy nawet wcześniej jej nie poinformowali że umowa nie zostanie przedłużona wtedy ona wraca z pracy i na gwałtu rety rozwiązuje ze mną umowę ? Wszędzie gdzie nie wejdę pisze że ZUS opłaca składki jeszcze przez trzy miesiące po utracie pracy przez rodzica. Co najlepsze na Forum prawnym też potwierdzili że jeszcze trzy miesiące ZUS opłaca składki.
17.02.2017 12:34
Wychodzi na to kochane że jednak to ja mialam rację. Uwaga dane z ZUS. Gdy rodzic dziecka traci pracę składki na nianię oplacane są jeszcze przez trzy miesiące dopiero po uplywie tego czasu rodzice mają 7 dni na wyrejestrowanie niani.
17.02.2017 23:40
Cenna informacja. Pozdrawiam.
18.02.2017 11:22
Dziewczyny ,a jak jest z rocznym rozliczaniem ?
06.03.2017 09:59
« Powrót do listy tematów