Witam wszystkie nianie. Jako niania na umowie uaktywniajacej pracuje od 2014 roku. Wlasnie dostalam list z US ze mam zlozyc pit 4r za rok 2015. Dodam ze za 2014 nic nie musialam skladac poza rozliczeniem sie przez pit 36. Czy ktoras z nian rowniez dostala podobne pismo?? Czy skarbowka moze od nas tego zadac?? Prawnie rodzice dziecka nie maja obowiazku tak samo jak niania skladac pitu 4r. Jestem w kropce. Pomocy
28.12.2016 12:33
Myślę, że jest to nieznajomość przepisów urzędniczki US. Takie sprawozdania wysyła się jeżeli chodzi o umowę o pracę zgodnie z Kodeksem Pracy.
29.12.2016 12:05
Dziekuje bardzo za odpowiedz. Od tygodnia staram siw dodzwonic dp US ale oczywiscie nikt nie odbiera...
02.01.2017 09:02
PIT 4R składają wyłącznie pracodawcy i zleceniodawcy. Dotyczy to zarówno umów o pracę jak i umów zleceń. Jednak w przypadku umowy zlecenie jeżeli zleceniodawca nie prowadzi działalności gospodarczej to nie ma obowiązku składania PIT 4R ani pobierania zaliczek na podatek dochodowy. Umowa uaktywniająca jest umową zlecenie więc jeżeli zatrudniający Rodzic jest pracownikiem etatowym to nie pobiera zaliczek na podatek dochodowy i nie składa PIT 4R a niania rozlicza się sama składając PIT 36 lub 37. Natomiast jeżeli zatrudniający Rodzic prowadzi działalność gospodarczą to ma obowiązek pobierać zaliczki na podatek dochodowy składać PIT 4R oraz wystawić niani PIT 11. Natomiast niania nie składa PIT 4R za siebie. Tu najprawdopodobniej urzędnicy coś pomieszali.
26.05.2017 22:28

 

„Natomiast jeżeli zatrudniający Rodzic prowadzi działalność gospodarczą to ma obowiązek pobierać zaliczki na podatek dochodowy składać PIT 4R oraz wystawić niani PIT 11. Natomiast niania nie składa PIT 4R za siebie. Tu najprawdopodobniej urzędnicy coś pomieszali.”

Prawdopodobnie jest to nieprawdziwa informacja. Przecież rodzic, który prowadzi swoją działalność gospodarczą nie zatrudnia w niej niani, bo wtedy niania miałaby albo umowę o pracę, albo umowę zlecenie, a nie umowę uaktywniającą. Przecież niania nie wykonuje pracy na rzecz jego firmy/działalności gospodarczej.

Np. Kancelaria Prawna zatrudnia nianię. Kogo niania ma tam „niańczyć”?SurprisedLaughing

Szczególnym przypadkiem może być jeżeli działalnością gospodarczą rodzica jest prowadzenie żłobka czy też przedszkola to wtedy „insza inszość”.Smile

27.05.2017 07:12
Umowa uaktywniająca jest umową zlecenie. I tylko umowa zlecenie zawarta pomiędzy podmiotami nieprowadzącymi dzilałalności gospodarczej pozwala nie pobierać zaliczki na PIT. Ponadto Rodzic na etacie może zatrudnić nianie na umowę zlecenie z pełnym ZUSem i też nie opłaca zaliczek na PIT.
29.05.2017 21:02
Umowa uaktywniająca jest umową zlecenie. I tylko umowa zlecenie zawarta pomiędzy podmiotami nieprowadzącymi dzilałalności gospodarczej pozwala nie pobierać zaliczki na PIT. Ponadto Rodzic na etacie może zatrudnić nianie na umowę zlecenie z pełnym ZUSem i też nie opłaca zaliczek na PIT.
29.05.2017 21:07
« Powrót do listy tematów