Niania - ZUS + podatek

Forum » Niania a finanse domowe
Chciałbym zatrudnionej niani płacić wszytskie świadczenia (a dokładnie niania chce żeby jej to płacić). Proszę o informację, jak to wszystko przeprowadzić, jakie kwoty ZUS, jakie podatki, jakie papiery i gdzie załatwiać. Czy to się wogóle opłaci? Czy lepiej zostać na tym, aby sama sobie oplacała ZUS?
20.04.2005 18:44
To bardzo ładnie z twojej strony, że jesteś gotów zatrudnić nianię legalnie. To może większy wydatek, ale zyskasz na pewno jej lojalność   
20.04.2005 19:12
Zatrudniajac nianię na umowę o pracę opłacasz dodatkowo: ubezpieczenie zpłeczne, Fundusz pracy, pobierasz z jej podatku dochodowego ubzepieczenie zdrowotne.Dla kwoty 1000 zł brutto na umowie niania dostaje do ręki ok. 708 zł a Ty wydajesz ponad 1200 zł.
W celu ubezpieczenia niani musisz pobrać z ZUS druki zgłoszenia do ubezpieczenia i co miesiąc wysyłać tam deklaracje DRA. Dla celów podatku dochodowego nie musisz zgłaszać niania (o ile ma już nadany numer NIP) co miesiąc wypałniasz deklarację PIT4 lub 8b i wpłacasz podatek do urzedu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania niani.
Jest z tym trochę zachodu - no i kwoty też inne niż przy zatrudnieniu na czarno.
Jesli niania ma mniej niż 26 lat i się uczy jej wynagrodzenie z umowy zlecenie jest zwolnione z opłacania składek na ZUS.
21.04.2005 00:57
A jak to się ma dla kwoty np. pół etatu? (minimum na cały etat jest 849). Chciałbym ją zatrudnić "oficjalnie" na pół etatu i od tego odprowadzać jej ZUS i podatek. Nasze rozliczenie za jej pracę faktycznie wyglądałoby na zasadzie: ileśtam za godzinę razy ilość przepracowanych godzin minus to co ja będę musiał zapłacić do ZUS i US (ona tak zaproponowała). Oficjalnie na umowie byłoby pół etatu, czyli kwota 424,50. Lub inne wyjście: płacić jej tak jak dotychczas (ileśtam za godzinę) a ona sama będzie sobie opłacała ZUS. Czy jest taka możliwość?
22.04.2005 16:41
Nie ma żadnych przeciwskazań by była zatrudniona na pół etat za połowe z 849 brutto na umoweo pracę. W przypadku umów zlecenia nie ma ograniczeń w żadną stronę. Różnica też taka, że jako zatrudniona na umowę o pracę nabywa praw pracowniczych (m.in. płatny urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiednim do stażu pracowniczego.
Wszelkich info udzielają (również telefonicznie) inspektoraty Państwowej Inspekcji Pracy - zwykle są to prawnicy tych inspektoratów.
23.04.2005 20:42
Znajdźcie sobie lepiej inną nianię, jeśli dzieciaczek się do niej jeszcze nie przywiązał, chyba że chce wam się załatwiać tyle formalności
05.07.2005 07:27
JA SADZE ZE TO JEST DOBRY POMYSL Z ODPROWADZENIEM SKLADEK.
05.07.2005 08:18
KAZDA OPIEKUNKA PRACUJE NA CZARNO,A SADZE ZE KAZDA OPIEKUNKA CHCIALABY MIEC ZUS I PODATEK.NIGDY NIC NIEWIADOMO CO SIE MOZE STAC W PRACY.
05.07.2005 08:20
Ja słyszałam, że ma wejśc ustawa (lub juz weszła), że rząd dopłaca połowę do ubezpieczenia i składek, jesli pracodawca chce zatrudnic na umowę o pracę, po to aby zlikwidowac czarną strefę.
03.08.2005 19:58
ja slyszalam, ze juz weszla. ale tylko slyszalam i nie jestem do koncza pewna czy na pewno. dobry pomysl, chocby dlatego, ze moze ludzie zaczna traktowac powaznie zawod opiekunki do dzieci.
05.08.2005 23:39
Wygląda to tak,zatrudniając nianię podpisujesz z nią umowę o pracę i na specjalnych formularzach zgłaszasz ją do ZUS-s.Państwo ubezpiecza Ją i wszystkich członków których ona poda do ubezpieczenia.Ty jako pracodawca nie płacisz nic,niania sama odprowadza za siebie podatek dochodowy,może to robić co miesiąc lub jak każdy podatnik raz w roku(jej decyzja)Wiem bo pracuje jako niania.Jest to umowa Uaktywniająca właściwie zawierają ją trzy strony-Ty,pracodawca i ZUS,Dzięki temu nie potrzebujesz później świadectwa pracu ani okresu wypowiedzenia umowy.Dotyczy to opiekunek dzieci do lat 3
04.09.2015 10:17

Justyna T.Wygląda to tak,zatrudniając nianię podpisujesz z nią umowę o pracę i na specjalnych formularzach zgłaszasz ją do ZUS-s.Państwo ubezpiecza Ją i wszystkich członków których ona poda do ubezpieczenia.Ty jako pracodawca nie płacisz nic,niania sama odprowadza za siebie podatek dochodowy,może to robić co miesiąc lub jak każdy podatnik raz w roku(jej decyzja)Wiem bo pracuje jako niania.Jest to umowa Uaktywniająca właściwie zawierają ją trzy strony-Ty,pracodawca i ZUS,Dzięki temu nie potrzebujesz później świadectwa pracu ani okresu wypowiedzenia umowy.Dotyczy to opiekunek dzieci do lat 3

Nie zauważyłaś, że powyższe wpisy były sprzed 10ciu lat, kiedy jeszcze nie było ustawy żłobkowej?

04.09.2015 20:25

poczytajcie sobie w internecie, umowa uaktywniająca-specjalna umowa dla niań gdzie budżet państwa opłaca składki a pracodawca tylko podatek

08.09.2015 18:33
« Powrót do listy tematów