Niania - ZUS + podatek

Forum » Niania a finanse domowe
Chciałbym zatrudnionej niani płacić wszytskie świadczenia (a dokładnie niania chce żeby jej to płacić). Proszę o informację, jak to wszystko przeprowadzić, jakie kwoty ZUS, jakie podatki, jakie papiery i gdzie załatwiać. Czy to się wogóle opłaci? Czy lepiej zostać na tym, aby sama sobie oplacała ZUS?
20.04.2005 18:44
To bardzo ładnie z twojej strony, że jesteś gotów zatrudnić nianię legalnie. To może większy wydatek, ale zyskasz na pewno jej lojalność   
20.04.2005 19:12
Zatrudniajac nianię na umowę o pracę opłacasz dodatkowo: ubezpieczenie zpłeczne, Fundusz pracy, pobierasz z jej podatku dochodowego ubzepieczenie zdrowotne.Dla kwoty 1000 zł brutto na umowie niania dostaje do ręki ok. 708 zł a Ty wydajesz ponad 1200 zł.
W celu ubezpieczenia niani musisz pobrać z ZUS druki zgłoszenia do ubezpieczenia i co miesiąc wysyłać tam deklaracje DRA. Dla celów podatku dochodowego nie musisz zgłaszać niania (o ile ma już nadany numer NIP) co miesiąc wypałniasz deklarację PIT4 lub 8b i wpłacasz podatek do urzedu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania niani.
Jest z tym trochę zachodu - no i kwoty też inne niż przy zatrudnieniu na czarno.
Jesli niania ma mniej niż 26 lat i się uczy jej wynagrodzenie z umowy zlecenie jest zwolnione z opłacania składek na ZUS.
21.04.2005 00:57
A jak to się ma dla kwoty np. pół etatu? (minimum na cały etat jest 849). Chciałbym ją zatrudnić "oficjalnie" na pół etatu i od tego odprowadzać jej ZUS i podatek. Nasze rozliczenie za jej pracę faktycznie wyglądałoby na zasadzie: ileśtam za godzinę razy ilość przepracowanych godzin minus to co ja będę musiał zapłacić do ZUS i US (ona tak zaproponowała). Oficjalnie na umowie byłoby pół etatu, czyli kwota 424,50. Lub inne wyjście: płacić jej tak jak dotychczas (ileśtam za godzinę) a ona sama będzie sobie opłacała ZUS. Czy jest taka możliwość?
22.04.2005 16:41
Nie ma żadnych przeciwskazań by była zatrudniona na pół etat za połowe z 849 brutto na umoweo pracę. W przypadku umów zlecenia nie ma ograniczeń w żadną stronę. Różnica też taka, że jako zatrudniona na umowę o pracę nabywa praw pracowniczych (m.in. płatny urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiednim do stażu pracowniczego.
Wszelkich info udzielają (również telefonicznie) inspektoraty Państwowej Inspekcji Pracy - zwykle są to prawnicy tych inspektoratów.
23.04.2005 20:42
Znajdźcie sobie lepiej inną nianię, jeśli dzieciaczek się do niej jeszcze nie przywiązał, chyba że chce wam się załatwiać tyle formalności
05.07.2005 07:27
JA SADZE ZE TO JEST DOBRY POMYSL Z ODPROWADZENIEM SKLADEK.
05.07.2005 08:18
KAZDA OPIEKUNKA PRACUJE NA CZARNO,A SADZE ZE KAZDA OPIEKUNKA CHCIALABY MIEC ZUS I PODATEK.NIGDY NIC NIEWIADOMO CO SIE MOZE STAC W PRACY.
05.07.2005 08:20
Ja słyszałam, że ma wejśc ustawa (lub juz weszła), że rząd dopłaca połowę do ubezpieczenia i składek, jesli pracodawca chce zatrudnic na umowę o pracę, po to aby zlikwidowac czarną strefę.
03.08.2005 19:58
ja slyszalam, ze juz weszla. ale tylko slyszalam i nie jestem do koncza pewna czy na pewno. dobry pomysl, chocby dlatego, ze moze ludzie zaczna traktowac powaznie zawod opiekunki do dzieci.
05.08.2005 23:39
Wygląda to tak,zatrudniając nianię podpisujesz z nią umowę o pracę i na specjalnych formularzach zgłaszasz ją do ZUS-s.Państwo ubezpiecza Ją i wszystkich członków których ona poda do ubezpieczenia.Ty jako pracodawca nie płacisz nic,niania sama odprowadza za siebie podatek dochodowy,może to robić co miesiąc lub jak każdy podatnik raz w roku(jej decyzja)Wiem bo pracuje jako niania.Jest to umowa Uaktywniająca właściwie zawierają ją trzy strony-Ty,pracodawca i ZUS,Dzięki temu nie potrzebujesz później świadectwa pracu ani okresu wypowiedzenia umowy.Dotyczy to opiekunek dzieci do lat 3
04.09.2015 10:17

Justyna T.Wygląda to tak,zatrudniając nianię podpisujesz z nią umowę o pracę i na specjalnych formularzach zgłaszasz ją do ZUS-s.Państwo ubezpiecza Ją i wszystkich członków których ona poda do ubezpieczenia.Ty jako pracodawca nie płacisz nic,niania sama odprowadza za siebie podatek dochodowy,może to robić co miesiąc lub jak każdy podatnik raz w roku(jej decyzja)Wiem bo pracuje jako niania.Jest to umowa Uaktywniająca właściwie zawierają ją trzy strony-Ty,pracodawca i ZUS,Dzięki temu nie potrzebujesz później świadectwa pracu ani okresu wypowiedzenia umowy.Dotyczy to opiekunek dzieci do lat 3

Nie zauważyłaś, że powyższe wpisy były sprzed 10ciu lat, kiedy jeszcze nie było ustawy żłobkowej?

04.09.2015 20:25

poczytajcie sobie w internecie, umowa uaktywniająca-specjalna umowa dla niań gdzie budżet państwa opłaca składki a pracodawca tylko podatek

08.09.2015 18:33

Witam wszystkich, mam pytanie co do zatrunienia niani, w Szczecinie jest możliwość otrzymania od miasta bonu opiekuńczego a ponieważ ja wróciłam do pracy a dziecko jest pod opieką babci postanowiliśmy skorzystać z możliwości otrzymania takiego bonu, gdzie musieliśmy "zatrudnić" nianie babcię. Pytanie babcia jest na emeryturze zgosiliśmy już ją do ZUS , gdzie składki płaci budżet Państwa a co powinniśmy zrobić w Urzedzie Skarbowym? Czy babcia powinna zlożyć również jakiś wniosek czy wystarczy jak w zeznaniu rocznym obliczony zostanie i zapłacony podatek. Dziękuję z góry za odpowiedz.

Agnieszka edytowała ten post 09.03.2016 11:08
09.03.2016 11:07

Beata J.

poczytajcie sobie w internecie, umowa uaktywniająca-specjalna umowa dla niań gdzie budżet państwa opłaca składki a pracodawca tylko podatek

Rodzic zatrudniający nianię na umowę uaktywizującą nie płaci podatku. To niania płaci podatek.

09.03.2016 21:28

ja to wiem, że nie płaci ale że nianią bedzie babcia to dla niej chcę sie dowiedzieć czy powinna złozyć do urzędu skarbowego deklaracje, że będzie pracować i dorabiać do emerytury czy tylko wystarczy, że w deklaracji rocznej będzie ujęty odprowadzony podatek. Niestety w urzędzie trafiłam na osobę, która chyba za karę tam pracuje i nie potrafiła mi odpowiedzieć na zadane pytanie.

Agnieszka edytowała ten post 10.03.2016 08:04
10.03.2016 08:03

W zupełności wystarczy wpisać w rocznej deklaracji należny podatek lub zdecydować się na comiesięczne odprowadzanie zaliczek (nie można zmieniać sposobu rozliczania w trakcie roku podatkowego) bez konieczności zgłaszania tego w US.
Mama musi natomiast złożyć stosowne oświadczenie w ZUS, że podjęła pracę.

10.03.2016 13:46

 

Mama czy babcia? Jak mama to i tata, jak babcia to tylko babciaSmile

10.03.2016 15:04

Bożeno - Mama autorki postu, babcia dziecka i niania w świetle wykonywanych czynności, jak również emerytka ale to wcziąż jedna i ta sama osoba     

10.03.2016 15:16

 

Olgo, ja wiem, Ty wiesz i jeszcze kilka niań.... dzięki doprecyzowaniu wiedzą wszyscy. Już oczami wyobraźni widziałam kolejne pytaniaSmile.

10.03.2016 18:26

Dziewczyny dziękuje za pomoc a jeszcze jedno pytanie czy skoro my zgłosiliśmy nianie babcię do ZUS ( druki ZFA/ZUA) to ona jeszcze też musi iść zgłosić to do ZUS bo tak zrozumiałam z powyżeszj odpowiedzi?

11.03.2016 10:19

już wiem upewniłam się dzwoniąc do zus, jeśli niania babcia jest już na emeryturze to tylko my jako pracodawcy musimy ja zgłosic ona nie musi ich informować, natomiast jeśli byłaby na wczesniejszej emeryturze to musiałaby to zgłosić do ZUS.

11.03.2016 11:40

Witam

 

Nawiazujac do tematu NIANIA-ZUS-PODATKI.

Czy mozna zglosic wlasna dzialalnosc gospodarcza jako niania? Moja mama ma doswiadczenie w opiece nad dziecmi, jest w tej chwili bezrobotna, do pelnej emerytury brakuje jej 7 lat pracy. Znalazla kontakty wsrod zainteresowanych rodzin ktore potrzebuja niani, ale nikt nie jest przgotowany na to aby odprowadzac za mame skladki do ZUS i podpisywac umowy.

To mialoby raczej wygladac tak ze mama prowadzi uslugi jako niania za okreslona stawke godzinowai wystawia rodzinie rachunek/fakture. Od tego co zarobi sama chcialaby odprowadzic skladki ZUS i podatek dochodowy. Czy jest to mozliwe? Czy ktos tak robi? Bede wdzieczna za pomoc.

Aga

16.03.2016 22:46

Ja w ten sposób pracowałam przez dwa lata (własna działalność, dłużej nie można). Zgłaszasz to w gminie i jeśli w ostatnich 5 latach mama nie prowadziła działalności ma prawo skorzystać z preferencyjnego ZUS. Podatek płaci się na ogólnych zasadach. Nie wiem tylko czy w mieście  wielkości takiej jak Mikołów znajdzie  pracodawców skłonnych zapłacić na tyle wysokie wynagrodzenie, żeby przełkńąć całkowity koszt wynagrodzenia niani. Na tamte czasy to była kwota ok 700 zl (nie pamiętam dokładnie) + oczywiście to co chcemy otrzymywać na rękę,W Warszawie jednak troszkę łatwiej o hojnych rodziców. 
Jeśli mama ma wypracowane jakieś składki z tytułu innego zatrudnienia, to lepszym rozwiązaniem jest ta nieszczęsna umowa nianiowa, która wprawdzie nie ma większego wpływu na wysokośc przyszłej emerytury ale jest ze wzgłędów finansowych bardziej atrakcyjna dla rodziców podopiecznego. No i jakoś można" dociągnąc" do emerytury.
 

16.03.2016 23:14

kasiaviragNie ma żadnych przeciwskazań by była zatrudniona na pół etat za połowe z 849 brutto na umoweo pracę. W przypadku umów zlecenia nie ma ograniczeń w żadną stronę. Różnica też taka, że jako zatrudniona na umowę o pracę nabywa praw pracowniczych (m.in. płatny urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiednim do stażu pracowniczego.
Wszelkich info udzielają (również telefonicznie) inspektoraty Państwowej Inspekcji Pracy - zwykle są to prawnicy tych inspektoratów.

Uwazasz ze niania to czlowiek gorszej kategorii ktory nie zasluguje na legalna prace????Kazdy ma prawo  miec legalna umowe i wszystkie swiadczenia.

21.03.2016 06:04
« Powrót do listy tematów