Umowa uaktywniająca

Forum » Niania a finanse domowe

Witam,
a czy ktoś jest teraz zatrudniony na umowę od stycznia 2018 i może mi napisać jakie koszty ponosi rodzic oraz niania? Dziękuję z góry za odpowiedź

25.02.2018 11:29

https://kalkulator.niania.pl/
Na tej stronie można dokonać wyliczenia na nowych zasadach.

25.02.2018 16:03

Maria C.

Witaj, Ewo, z tego, co się orientuję, to umowa taka dotyczy tylko opieki nad dziećmi do lat trzech.

dzięki za odpowiedż

27.02.2018 08:22

Niania 2018

Sama nie znalazłam informacji co do sposobu rozliczania się z US, dlatego poniżej podaję informację dot.. odpłacania składek, które otrzymałam  w urzędzie skarbowym


Przychody uzyskane z tytułu umowy uaktywniającej czyli umowy cywilnoprawnej zawartej pomiędzy nianią a rodzicem dziecka stanowią przychody z innych źródeł. Co do zasady przychody z innych źródeł podlegają opodatkowaniu dopiero w zeznaniu rocznym (PIT-36).

Niania może jednak podjąć decyzję o odprowadzaniu miesięcznych zaliczek (nie ma obowiązku informowania urzędu skarbowego) na podatek dochodowy w ciągu roku podatkowego, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali podatkowej tj. 18%. Dodać należy, że podatnik może wpłacać zaliczkę stosując wyższą stawkę podatku - 32%.

Zaliczki na podatek niania wpłaca na rachunek urzędu skarbowego właściwego według jej miejsca zamieszkania w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskała dochód, a za grudzień w terminie złożenia zeznania podatkowego. W przypadku odprowadzenia w ciągu roku zaliczki na podatek, podatnik jest zobowiązany do kontynuowania rozliczania zaliczek do końca danego roku podatkowego.

Wpłaty zaliczek można dokonać w formie gotówkowej bądź bezgotówkowo na konto właściwego urzędu skarbowego. Numer rachunku bankowego można pobrać ze strony internetowej właściwego urzędu skarbowego (konto właściwe dla podatku dochodowego od osób fizycznych - PIT) lub osobiście uzyskać informację w tym urzędzie skarbowym.

Aktualne numery rachunków bankowych urzędów skarbowych opublikowane zostały w Obwieszczeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 czerwca 2017 r. w sprawie wykazu numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych.

W ustaleniu numeru rachunku bankowego pomocna będzie także wyszukiwarka teleadresowa dostępna na stronie Ministerstwa Finansów.

W poleceniu przelewu należy wskazać:
- nazwę organu podatkowego (urzędu skarbowego podatnika);
- nr rachunku bankowego organu podatkowego;
- kwotę podatku;
- nr rachunku bankowego zobowiązanego (przelew);
- imię i nazwisko zobowiązanego oraz adres;
- identyfikator podatkowy zobowiązanego;
- typ identyfikatora;
- okres (należy wpisać jakiego okresu dotyczy wpłata: M- miesiąc);
- symbol formularza płatności - w tym przypadku PIT.

Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany złożyć do urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o wysokości uzyskanych dochodów PIT-36 i w nim rozliczyć dochody z umowy uaktywniającej.

Więcej informacji na temat opodatkowania dochodu niani można znaleźć w broszurze informacyjnej Ministerstwa Finansów „Opodatkowanie dochodów uzyskiwanych przez nianię na podstawie umowy uaktywniającej"

 

Mam nadzieję, iż informacje te przydadzą się osob. zatrudnionym w 2018 r.

Maria c. edytowała ten post 08.05.2018 21:21
08.05.2018 21:19

dzień dobry
jak to jest jak się teraz zawiera umowę aktywujacą?
czy pracodawca placi coś ?
czy tylko niania odprowadza podatek?
i jaki to jest podatek,miesięczniedla niani
czy umowe atywującą może dać mi osoba ktora nie ma firmy?pozdrawiam
EwaM./

09.05.2018 09:41

 

Ewo, umowę uaktywniającą podpisujesz z rodzicami, nie ma znaczenia czy mają oni własna firmę czy tez pracują gdzieś na etacie, ważne aby opłacali składki zusowskie. Pracodawca czyli rodzice nic nie płacą, ale muszą złożyć odpowiednie druki do ZUS-u. Niania odprowadza podatek...co miesiąc lub raz w roku w zależności jak się zdeklaruje.

12.05.2018 12:22

Bożena, zerknij w przepisy. Są zmiany w składkach dla umów "nianiowych" zawieranych od 2018 roku. a wiem, że Ty przeważnie na naniówce pracujesz.   

12.05.2018 12:47

 

Tak, wiem dzięki. Mam umowę podpisaną w 2017 r. więc obowiązują mnie jeszcze stare przepisy. W 2019 będe już na emeryturze, dokończę tę umowę ,którą mam i potem …..oddam się rozpuścieEmbarassedLaughing.

12.05.2018 12:52

Bożenko, jak góra pozwoli, to od 2020 razem będziemy hulać i swawolić Embarassed   

12.05.2018 17:57

Bożena R.

 

Ewo, umowę uaktywniającą podpisujesz z rodzicami, nie ma znaczenia czy mają oni własna firmę czy tez pracują gdzieś na etacie, ważne aby opłacali składki zusowskie. Pracodawca czyli rodzice nic nie płacą, ale muszą złożyć odpowiednie druki do ZUS-u. Niania odprowadza podatek...co miesiąc lub raz w roku w zależności jak się zdeklaruje.

dziękiSmile

16.05.2018 10:55
« Powrót do listy tematów