Kącik zabaw – propozycje zabaw dla rocznego dziecka

Oceń artykuł: +-
Ocena: Znakomite (40 głosy)
Drukuj
Kącik zabaw – propozycje zabaw dla rocznego dziecka

Rodzice i opiekunowie rocznych maluszków mamy dla was kilka interesujących pomysłów jak zorganizować czas dziecku. Zabawy są proste i bardzo ciekawe. Pomagają również maluchowi w rozwoju. Wasza pociecha rozwinie swoją kreatywność i wyobraźnię.

Tęczowe stempelki

Bardzo prosta zabawa. Potrzebna jest duża karta z bloku technicznego, ewentualnie zwykły rozłożony karton w jasnym kolorze i nietoksyczne farby.

Na początek rozłóż karton na podłodze. Następnie malujesz dziecku dłonie farbą. Możesz użyć jednej barwy, ale jeżeli chcesz, żeby było ciekawiej pokryj każdy palec dłoni dziecka innym kolorem i pokaż mu jak robić dłonią stempelki na papierze. Jeżeli znudzą wam się stempelki dłoni, możesz pomalować dziecku stopy. Powstanie wam naprawdę fajna kolorowa praca plastyczna.

Zabawa ćwiczy wyobraźnię i pomysłowość malucha, poza tym uczy orientacji przestrzennej. Dziecko uczy się również gospodarowania wolną przestrzenią. Poza tym możliwość wymazania się farbami jest bezcenna i każdemu brzdącowi sprawi wiele radości.

Niesforne kuleczki

Dla rocznego malca ogromną frajdą jest wkładanie zabawek do pojemników, przekładanie przedmiotów z jednego miejsca na drugie. Do kolejnej zabawy potrzebne są kolorowe karteczki i plastikowe wiaderko lub jakiś inny pojemnik. Z kolorowych karteczek robisz kuleczki, malec z ochotą powinien Ci pomóc ugniatając rączkami papier. Kiedy zrobicie już odpowiednią ilość piłeczek, dajesz maluchowi jedną i zachęcasz aby ją wrzucił do wiaderka. Kiedy mu się uda, nagradzasz jego sukces brawami i odpowiednią dawką radości.

Gra ćwiczy umiejętności manualne oraz koordynacje ruchową dziecka.

Mały budowniczy

Potrzebne są duże klocki. Mogą być drewniane lub plastikowe. Siadasz z maluchem na dywanie i razem próbujecie zbudować fajną konstrukcję, cokolwiek wam fantazja podpowie. Zabawa ćwiczy pomysłowość, oraz myślenie w kategoriach „przyczyna-skutek”, jeżeli budowla np. się rozpadnie.

Zabawa w sprzątanie

Postrachem niejednego rodzica bądź opiekuna jest niesforny bałagan jaki dziecko robi wkoło siebie. Porozrzucane zabawki, kredki, maskotki. Jeden wielki nieład artystyczny. Można temu zaradzić, a na dodatek dziecko będzie się przy tym dobrze bawić. Potrzebny jest duży kosz na zabawki i odpowiednie podejście. Razem z dzieckiem zbierasz klocki, lalki itp. z podłogi i przerzucacie je do kosza. Jeżeli maluchowi uda się wszystko ładnie poukładać, nagradzacie go wielkimi brawami. Zabawa uczy przede wszystkim porządku i systematyczności, oraz ćwiczy koordynację ruchową.

Książeczki z obrazkami

Maluchy lubią oglądać książeczki z obrazkami, np. ze zwierzątkami. Możecie razem przejrzeć całą książeczkę. Wyjaśnisz maluchowi, co znajduje się na każdym obrazku, wypowiadając wyraźnie nazwę np. zwierzątka. Po kilku razach takiego wspólnego oglądania możesz poprosić malucha, żeby wskazał gdzie się znajduje konkretny przedmiot lub zwierzę. Taka zabawa ćwiczy koncentrację i pamięć.

Czytając bajki pomagasz dziecku w rozwoju mowy. Maluch uczy się brzmienia poszczególnych dźwięków.

Miłej zabawy. Oczywiście czekamy na wasze propozycję!

Oceń artykuł: +-
Ocena: Znakomite (40 głosy)
Drukuj

Najnowsze komentarze

Podyskutuj na forum »

Katarzyna Trzeciak
28.06.2011 15:04

Artykuł bardzo przydatny zarówno dla rodziców jak i dla NiańSmile

Zdecydowanie można polecić artykuł wszystkim nianią oraz rodzicom małych dzieci


Luiza Daniszewska
08.03.2011 08:29

SUPER PORADY NAPRAWDE PRZYDATNE BRAWO DLA AUTORA