Kącik zabaw – Zajęcia dla niesfornego czterolatka

Oceń artykuł: +-
Ocena: Dobre (10 głosy)
Drukuj
Kącik zabaw – Zajęcia dla niesfornego czterolatka

Rozwój emocjonalny i społeczny czterolatka

Dziecko w wieku czterech lat przechodzi okres buntu: może nie reagować na polecenia, nie przestrzega umów, ucieka. Maluch może być również uparty, agresywny i nieposłuszny. Jednak w tym okresie swojego rozwoju dziecko staje się również bardziej opiekuńcze i empatyczne. Więcej czasu spędza w towarzystwie innych dzieci, potrafi już bawić się w grupie.

Rozwój intelektualny


Czwarty rok w życiu dziecka jest okresem intensywnego rozwoju intelektualnego. Maluch coraz więcej mówi, zna około 1500 słów. Ma małe trudności np. z zaimkami i gramatyką, ale mimo wszystko jest coraz bardziej komunikatywne. Dziecko w tym wieku jest również bardzo ciekawe świata - zadaje dużo pytań, interesuje się znaczeniem poszczególnych słów. Czterolatek zaczyna również poznawać liczby, najczęściej potrafi policzyć do czterech. Zna także podstawowe kolory. Czteroletnie dziecko potrafi dłużej koncentrować uwagę, dlatego zabawy mogą być bardziej złożone. Pamiętaj o tym dobierając zabawy dla czterolatka.

Gry tematyczne

Zabawy tematyczne w zależności od pomysłu i zaangażowania mogą mieć prostą fabułę i zasady, bądź nieco bardziej skomplikowaną. Najbardziej znanymi grami tematycznymi są zabawy w dom, sklep lub teatr. W takiej formie zabaw najważniejsze jest wcielanie się w rolę. Możecie wykorzystać przedmioty, która znajdują się pod ręką, wszystko zależy od własnej wyobraźni. Dzięki takiej zabawie dziecko rozwija swoją kreatywność oraz koncentrację poza tym uczy się odpowiednich zachowań. Zabawy tematyczne są najczęstszym rodzajem zabaw wśród przedszkolaków. Dzieci w tym wieku chętnie naśladują dorosłych i wcielają się w role bawiąc się, np. w dom. - mówi Sylwia Kościńska, pedagog portalu Niania.pl.

Gry ruchowe

Czterolatek ma mnóstwo energii i lubi „się sprawdzać", dlatego należy wymyślać zabawy, w których zarówno będzie dużo ruchu, jak i będzie zawarty element rywalizacji. Dobrym przykładem gry ruchowej jest np. bieg z przeszkodami, slalom, tor przeszkód, wspinaczka lub gra w poszukiwanie skarbów. Dziecko w ten sposób uczy się samodzielności, doskonali swoje umiejętności motoryczne.

Książeczki, opowieści

Czteroletni maluch lubi słuchać długich historii. Powszechnie znana jest opinia, że poświęcenie codziennie tylko dwudziestu minut na głośne czytanie, uczy myślenia, poprawia koncentrację, rozwija pamięć, język oraz wyobraźnię dziecka. Ponadto buduje bliską i silną więź pomiędzy dzieckiem, a dorosłym. Dlatego warto czytać dziecku książeczki od najmłodszych lat. Spędzanie czasu w taki sposób jest doskonałą zabawą zarówno dla malucha, jak i dorosłego. Aby pomóc w doborze odpowiednich książek portal www.niania.pl promuje literaturę odpowiednią dla dzieci w każdym wieku.

Gry plastyczne

Dziecko w wieku czterech lat lubi eksperymentować z różnymi formami artystycznej ekspresji. Można wykorzystać do zabawy farby, kredki, mazaki, bądź nawet zwykłą kuchenną mąkę. Również w sklepach jest duży wybór wszelkiego rodzaju kolorowanek i malowanek dla dzieci.

Miłej zabawy!

Oceń artykuł: +-
Ocena: Dobre (10 głosy)
Drukuj

Najnowsze komentarze

Podyskutuj na forum »

09.01.2011 18:09
Tak Justynko znam tą metodę, ale nie wiedziałam ,że to metoda Domana.
Ale też z tą metodą bym się nie zgodziła,ponieważ większość dzieci nie mówi do trzech lat,trzeba ich uczyć mówić a nie czytać.I jak wychodzi z tej metody to dzieci mają bardziej rozbudowany mózg w wieku 1-5 lat, więc jak w trzech latach podejmiemy się nauki ich to zdążymy z nauką do ich 5 lat.

Maria
09.01.2011 17:40
I rok temu też pisałam że to nie moja zasługa (bo jestem bardzo przeciwna nadmiernym robieniem z dzieci geniuszów ! - na wszystko przyjdzie czas )
To jego mama tak wspomagała jego chęci do nauki

Maria
09.01.2011 17:36

Maria
Niestety artykułu nie czytałam ale z doświadczenia wiem że większość 2 latków jak zaczyna mówić to zna już większość kolorów, liczą do 10 i wiele wiele innych umiejętności już posiadają - miałam ostatnio 2 latka który znał wszystkie litery (duże drukowane - pisał na klawiaturze lub układał z plastikowych i czytał) , liczył do 50, znał wszystkie kolory - to wszystko w duch językach polskim i angielskim, żadne puzzle nie były dla niego trudne - nawet te najmniejsze ......

Tu też widzę że czytanie ze zrozumieniem sprawia niektórym trudności - wyraźnie jest napisane że pisał na klawiaturze lub układał z plastikowych (taki alfabet - literki dla maluszków) - nie ręcznie !!!

Maria
09.01.2011 17:32
A o Maciusiu już pisałam w zeszłym roku (zupełnie to samo !) więc nie widzę powodu czemu ktoś pisze że dopiero na jego post odpowiadam ;P

Maria
09.01.2011 17:31

Maria
Oczywiście nie czytał czy pisał biegle wszystkie wyrazy ale potrafił napisać czy przeczytać te najprostsze: mama, tata, ciocia, baba, Macius i kilka innych

widzę że nie wszystkie panie potrafią czytać choć mają dużo więcej lat niż Maciuś
Oczywiście nie czytał czy pisał biegle wszystkie wyrazy
ale potrafił napisać czy przeczytać te najprostsze: mama, tata, ciocia, baba, Macius