Kącik zabaw – gry i zabawy dla trzylatka

Oceń artykuł: +-
Ocena: Bardzo dobre (14 głosy)
Drukuj
Kącik zabaw – gry i zabawy dla trzylatka

Umiejętności trzylatka

Trzeci rok życia to bardzo ważny okres w rozwoju dziecka. Jest to czas intensywnej nauki interakcji społecznych. Trzylatek coraz lepiej odnajduje się w grupie rówieśników, chętnie spędza czas na zabawie z innymi dziećmi. Zabawa tylko z dorosłymi przestaje mu odpowiadać. W tym okresie dziecko często zawiera przyjaźnie i jest nastawione na współpracę. Potrzebuje bliskości, chętnie okazuje pozytywne emocje.

Fizycznie trzylatek jest coraz bardziej samodzielny. Większość dzieci w tym wieku samodzielnie korzysta z toalety i załatwia swoje potrzeby fizjologiczne oraz dba o higienę np. bez pomocy innych myje ręce i ząbki.

Trzyletnie dziecko coraz sprawniej posługuje się również mową, jednak czasami zdarza mu się zacinać, albo jąkać zwłaszcza, kiedy sytuacji towarzyszą silne emocje. Maluch zapamiętuje coraz więcej rzeczy, oraz zna i nazywa już podstawowe kolory. Potrafi zliczyć do ok trzech. Dziecko w tym wieku często posługuje się wyobraźnią, czasami zacierają mu się granice pomiędzy światem rzeczywistym, a imaginacją.

Rozwijające gry dla trzyletniego dziecka

Stwory z plasteliny

Trzylatek ma już dosyć sprawne palce, więc bez problemu możecie się wspólnie bawić plasteliną lub ciastoliną. Możecie tworzyć różne bajkowe postacie, w zależności od waszych intencji mogą być stworzone z materiału jednokolorowego, lub mogą być bardzo barwne. Takie ugniatanie plasteliny lub ciasta bardzo dobrze ćwiczy koordynację  wzrokowo-ruchową oraz płynność ruchów rąk. Zabawy z lepieniem, ugniataniem i zgniataniem (np. kartki papieru) pozytywnie wpływają na rozwój motoryki małej u dzieci. - mówi Sylwia Kościńska, pedagog Niania.pl.

Wspólne rysowanie

Do tej zabawy potrzebny jest duży arkusz papieru, lub karton i kolorowe kredki lub pisaki. Poproś dziecko, aby się położyło na papierze i obrysuj jego kształt. Następnie niech maluch dorysuje postaci oczka, buźkę, nosek itd. Możecie później wspólnie pokolorować i upiększyć postać. Jeżeli macie ochotę możecie się zamienić rolami i to maluch obrysuje kontury taty lub mamy. Przede wszystkim podczas tej zabawy maluch przyswaja różnicę w proporcjach oraz uczy się położenia konkretnych części ciała. Poza tym malec poznaje nową formę plastycznej aktywności.

Poczytaj mi mamo

Trzylatek lubi słuchać opowiadań oraz żywo interesuje się obrazkami. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby jak najwięcej czytać dziecku oraz opowiadać mu historyjki i bajki. W ten sposób maluch przyswaja coraz większy zasób słownictwa, oraz uczy się poprawnego brzmienia i znaczenia poszczególnych wyrazów.

Zabawa w policjanta

Gra cieszy się szczególną popularnością wśród chłopców. Jedna osoba wciela się w postać policjanta, który kieruje ruchem drogowym. Druga osoba prowadzi autko- zabawkę i musi się stosować do zaleceń i wytycznych policjanta. W zależności od preferencji stróżem prawa może być dziecko, bądź rodzic/opiekun. Zabawa ćwiczy koordynację słuchowo-ruchową, oraz koncentrację. Poza tym gwarantuję dobrą zabawę i dużo śmiechu.

Czy znacie inne propozycje zabaw z trzylatkiem? Czekamy na wasze pomysły i opinie.

Oceń artykuł: +-
Ocena: Bardzo dobre (14 głosy)
Drukuj